Príkrmy dojčatám
Zavádzanie príkrmov dojčatám
U dojčených detí po ukončenom 6. mesiaci a u detí na umelom mliečku po ukončenom 4. mesiaci začíname zavádzať príkrmy tak, aby po roku mali deti v jedálničku už takmer všetky potraviny s určitými výnimkami.
Po 6.mesiaci života aj napriek individuálnym rozdielom, mlieko nedokáže pokryť potreby rastúceho organizmu, zvyšujú sa nároky na prísun energie, bielkovín, železa, ale aj iných stavebných látok prvkov.
Spočiatku podávame príkrmy rozmixované alebo roztlačené-polotuhé, tak aby bolo dieťatko schopné ich zlízať z lyžice. Postupne sa rozvíja schopnosť žuť, súvisí to saj s rastom zúbkov, hoci niektoré bábätká vedia rozomlieť menšie kúsky potrava aj ďasienkami, preto ku koncu prvého roka môžeme podávať deťom stravu aj vo forme menších kúskov.
Keďže deti vo veku 6 mesiacov nesedia samé, kŕmime ich tak, že ich máme posadené na kolenách-držíme ich v náručí a stravu podávame lyžičkou. Nikdy nekŕmime dieťa v ľahu.
Druhy nemliečnych príkrmov:
1.Zeleninový príkrm
2.Mäsovo/vaječno-zeleninový príkrm
3.Ovocný príkrm
4.Cereálny príkrm
5.Ovocno -mliečny príkrm
Ako teda na to?
Ako prvý zavádzame zeleninový príkrm. Na začiatku je dobré začať s monokomponentnými jedlami-teda príkrmami pripravenými z jedného druhu zeleniny. Začíname uvarenou mrkvou/ nemusí to byť pravidlo/,minimálne 3 dni, zo začiatku zopár lyžičiek a dokŕmime mliekom. Po 3 dňoch/ u potenciálne alergických detí-to sú detí, ktorých rodičia alebo súrodenec je alergik— dlhšie-po 7 dňoch/ pridáme zemiak , postupne ďalšie druhy zeleniny-špenát, tekvicu, cuketu, petržlen, pór. Neskôr môžeme aj karfiol, brokolicu, mladý hrášok, ale veľmi malé množstvá-tieto druhy zeleniny majú tendenciu nadúvať, čo môže spôsobovať bolesti bruška.Silno alergizujúce zeleniny-zeler, exotické druchy do 1 roka nepodávame. Vždy pripravíme kašovitú polievku-postupne zvyšujeme aj ponúkané množstvo-spočiatku len niekoľko lyžíc 3-10-až na množstvo 100g-150g, pričom dáme najskôr príkrm a podľa požiadavky dieťaťa dodojčíme/ dokŕmime mliekom. Snažíme sa ale postupne obednú dávku mlieka úplne nahradiť zeleninovým príkrmom.
Cca za 2-3 týždne od zavedenia príkrmu začíname podávať so zeleninou aj mäso / vhodné je mäso z mladých zvierat-kuracie-dávame aj prsia, aj stehno- obsahuje viac železa, ako prsia/,teľacie, králičie, morčacie, jahňacie-cca 1 uvarenú polievkovú lyžicu/ v 6.- mesiaci cca 20 g, od 7. mesiaca zvýšime na 35 g-40g/.Mäsom podávame 5x do týždňa, od 7. mesiaca zavedieme aj podávanie uvareného vaječného žĺtka 2x do týždňa, dávame najskôr ¼ žĺtka, ak dieťatko stoleruje zvýšime na polovicu/ vajce treba variť minimálne 10min, kvôli zničenie možných baktérií-salmonela, do roka ale nepodávame bielok-obsahuje veľa bielkovín a je silný alergén/. Polievky obohacujeme kvalitným rastlinným olejom ½-1 kávovú lyžičku, nesolíme ich, neochucujeme korením, vegetou…. Miesto zemiakov môžeme v polievke uvariť trochu ryže, cestoviny. Do jedálnička môžeme zaradiť aj ryby-najskôr sladkovodné-tu však musíme dávať veľký pozor na kosti, neskôr morské-losos, treska-vhodné sú z voľného výlovu, nie z chovu/.Nepodávame morské plody-ako sú krevety, ustrice, mušle, tiež nie homáre, kraby.
Ďalším príkrmom je ovocie. Cca po 14 dňoch od zavedenia mäsovozeleninového príkrmu, v doobedňajšej dávke. Ovocný príkrm je vhodné zaradiť až ako druhý alebo tretí, pretože sladká chuť ovocia môže odradiť dieťatko od príjmania zeleninového príkrmu. Opäť podávame v kašovitej forme-postrúhané ev. mixované ovocie z nášho podnebného pásma/ jablká, hrušky, slivky, marhule, broskyne, hrozno bez jadierok a šupy-vyhýbame sa exotickým druhom-pomaranče, mandarinky, kiwi. Tiež sa neodporúča bobuľové ovocie/ maliny, ríbezle,…/ drobné jadierka môžu podráždiť stenu čreva/, jahody sú silný alergén. U potencionálnych alergikov spočiatku môžeme jabĺčko ošúpať a nechať spariť. Rovnako ako pri zelenine aj tu začíname jedným druhom 3-7 dní, postupne zavádzame nové-min, po 3 dňoch. Ovocné pyré neosládzame. Keď zaraďujeme nové ovocie na desiatu, nezavádzame novú potravinu na obed / a naopak/.Množstvo ovocného príkrmu by malo byť tiež 100-150 g / dávku zvyšujeme postupne/.
Cereálny príkrm sa podáva najčastejšie ako večera vo forme kaše. Potom nasleduje pred spaním už len dojčenie / umelé mliečko. V obchodoch sú v ponuke aj instantné kaše / ryžové, krupicové, ovsené, pohánkové, pšenové, 5-8 zrnné…/Dajú sa kúpiť ako bezmliečne/ zarábame s odstriekaným materským mliekom, umelým mliečkom/ takým, ktoré dieťatku podávate/, hypoalergénnym miekom, ev. iným dietetickým mliečkom. Nepoužívame neupravené kravské mlieko, nevhodné sú aj kozie ,ovčie a sójové mlieka/, druhý typ kaše je mliečna kaša, ktorú zarábame len s vodou/ tieto kaše už obsahujú sušené mlieko/.Malé množstvo lepku je vhodné dať ochutnať dieťatku už medzi 4.-6.mesiacom veku/ obdobie imunologického okna/-uvarený popučený rezanec, malé množstvo rožka v mlieku/ najlepšie, ak je dieťa ešte dojčené/.Na konci 6. mesiaca / nedojčené/, po 7.mesiaci dojčené dieťa by malo mať dieťa pravidelný režim stravovania-najlepšie 6 denných dávok, z toho 2-3 nemliečne príkrmy.
Medzi 8-9 mesiacom pokračujeme v rozširovaní jedálnička o ďalšie druhy zeleniny, ovocia a mäsa. Pridávame ďalší príkrm-poobede ovocno-mliečny/ sezónne ovocie + biely jogurt/ nie nízkotučný, ani smotanový/.Nepodávame ani miláčiky, tvaroh, smotanu -majú vysoký obsah bielkovín a predstavujú záťaž pre obličky. Obmenou môže byť pečivo v mlieku.
Od ukončeného 10.mesiaca podávame tvrdé syry s nízkym obsahom soli, nie tavené / nastrúhané na chlebík s maslom/ , maslo. Do polievok môžeme pridať oranžovú olúpanú šošovicu-nenadúva, je bohatá na železo. Pokiaľ je dieťatko schopné žuť môžeme podávať chlebík nakrájaný na drobné kúsky/ nie s celými zrnami a semienkami/ , skôr 1-dňový, s nátierkami pripravenými s tvrdým nastrúhaným syrom, nastrúhanou mrkvou…
Postupne takto nahradíme dávky mlieka, ale treba si uvedomiť, že dieťa po roku stále potrebuje mlieko v množstve cca 330 ml/ deň .Mlieko je ešte stále významný zdroj stavebných látok/ bielkoviny, vápnik/. Ak nedojčíme, vhodnejšie po ukončenom prvom roku sú pokračovacie umelé mliečka-označované ako 3, 4/ podľa veku dieťatka/-sú upravené tak, aby spĺňali potreby rastúceho organizmu našich drobcov. Vhodné je ich podávať do 3 rokov života. Pokiaľ používame mlieko na varenie, môžeme dávať polotučné alebo plnotučné kravské mlieko.
Čomu sa rozhodne do jedného roka vyhýbame?-niektorým potravinám aj dlhšie
-voda a zelenina s vysokým obsahom dusičnanov
-citrusové a exotické ovocie
-med, cukor, umelé sladidlá
-alkohol / nikdy/
-kakao, čokoláda, mak, oriešky, orechy, celé zrná obilnín, šupky ovocia
-miláčiky, tvarohy, smotanové produkty
-údeniny / salámy, šunky, párky, paštéty/, vyprážané jedlá, slané jedlá, fast-foodové jedlá
-soľ, potraviny s glutamanom sodným, koreniny, vývary z bravčových a hovädzích kostí
-huby do 3.roku života
-neupravené kravské mlieko, vaječný bielok
-cukríky, lízatká-do 4 rokov
-pukance
Imunologické okno
Ochutnávanie – využitie tzv. imunologického okna medzi ukončeným 4. – 6. mesiacom/obdobie, kedy si organizmus vytvára toleranciu aj na alergény/
Neexistujú presné odborné odporúčania, je nutné dokončiť viaceré cielené štúdie, zatiaľ sa budeme riadiť konsenzom väčšiny odborných spoločností. Od ukončeného 4. mesiaca deťom podávame jednotlivé druhy potravín v stopových množstvách. Ochutnávanie neznamená zavádzanie príkrmov – je to len postupné predstavovanie rôznych potravín, vždy jednozložkovo – všetko musí byť v minimálnych množstvách a jednotlivo. Nevynechávame ani alergény ako bielkovinu kravského mlieka, citrusy, uvarený vaječný bielok, ryby, potraviny s lepkom, kakao. Jednotlivé potraviny podávame postupne, najlepšie s odstupom 1-3 dní.